Przy sprzedaży nieruchomości chcesz zarobić jak najwięcej, to jasne. Ale czy wiesz, jak określić wartość nieruchomości i cenę ofertową, żeby rzeczywiście szybko i dobrze sprzedać mieszkanie lub inny lokal? Trendy na rynku nieruchomości zmieniają się z prędkością światła, dlatego samodzielna wycena nieruchomości wcale nie należy do łatwych zadań.

Jak wycenić nieruchomość, żeby nie stracić? Na czym polega wycena nieruchomości? Jakich błędów unikać? Dowiedz się, jak oszacować wartość nieruchomości i poznaj aktualne ceny nieruchomości w Łodzi, jednym z trzech największych miast w Polsce.

Wartość i wycena nieruchomości – jakich błędów unikać?

Od czego zależy określenie wartości nieruchomości? Ceny mieszkań, domów i lokali użytkowych są w dużej mierze zależne od sytuacji na rynku. Jeżeli na rynku brakuje mieszkań, a chętnych na zakup nieruchomości jest więcej niż samych mieszkań na sprzedaż, sprzedawcy windują ceny w górę. O ile indeks cen transakcyjnych mieszkań jest bezlitośnie precyzyjny, tak wartość nieruchomości dla sprzedającego jest względna. W grę wchodzi tu wartość emocjonalna czy indywidualne przekonania na temat stanu i atrakcyjności nieruchomości.

Jednak w przypadku sprzedaży nieruchomości nie powinno być miejsca na domysły. Jeżeli podyktowana sentymentem lub opiniami sąsiadów cena będzie zbyt wysoka w stosunku do wartości rynkowej nieruchomości, rynek błyskawicznie zweryfikuje ofertę. Duża część potencjalnych inwestorów zrezygnuje z zakupu, nikt przecież nie chce płacić za mieszkanie więcej niż jest warte.

Jak wycenić nieruchomość na własną rękę?

Aby samodzielnie wycenić nieruchomość, należy wziąć pod uwagę mnóstwo danych. Są to między innymi informacje, takie jak lokalizacja, stan techniczny, wielkość nieruchomości, rozkład pomieszczeń czy rok budowy budynku. Liczą się nawet takie szczegóły, jak parking, winda czy piętro.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na samodzielną wycenę nieruchomości jest porównanie ofert i cen nieruchomości dostępnych na przykład na portalach ogłoszeniowych. Należy przy tym pamiętać, że podane ceny to ceny ofertowe – ostateczne ceny transakcyjne nieruchomości mogą się od nich różnić nawet o kilkanaście procent. W sieci dostępne są też narzędzia do wyceny nieruchomości na podstawie dostępnych na rynku ofert na podobne nieruchomości w wybranych miastach. Narzędzie podaje szacunkową cenę sprzedaży. Obie te metody bywają jednak zawodne. Jeżeli zależy Ci na rzetelnej wycenie wartości nieruchomości, skorzystaj z pomocy biura nieruchomości lub rzeczoznawcy majątkowego.

Dla kogo wycena mieszkania u rzeczoznawcy i operat szacunkowy?

Rzeczoznawca majątkowy przy wycenie dokona operatu szacunkowego, który jest dokumentem oficjalnym, który będzie Ci potrzebny w banku (np. wycena nieruchomości do kredytu) czy w sądzie (np. wycena nieruchomości do spadku). Rzeczoznawca przygotuje dokument na bazie informacji zawartych w akcie notarialnym, księdze wieczystej, planie zagospodarowania przestrzennego i nie tylko.

Kiedy zatrudnić rzeczoznawcę? Z usług rzeczoznawcy i oficjalnej wyceny nieruchomości skorzystaj wtedy, kiedy:

  • ubiegasz się o kredyt hipoteczny,
  • bierzesz udział w postępowaniu spadkowym,
  • domagasz się odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość,
  • potrzebujesz oficjalnego potwierdzenia wartości nieruchomości do urzędu podatkowego.

Kiedy do wyceny zatrudnić biuro nieruchomości?

Kiedy przed sprzedażą mieszkania lub domu chcesz poznać orientacyjną cenę, jaką możesz uzyskać za mieszkanie, nie musisz od razu decydować się na rzeczoznawcę majątkowego, którego usługa jest płatna. Jeżeli nie masz wiedzy na temat cen mieszkań, może przydać Ci się ekspertyza agenta nieruchomości. Agent nieruchomości:

  • zna średnie ceny transakcyjne nieruchomości dzięki dostępowi do systemów transakcyjnych i aktualnych cen sprzedaży mieszkania lub domu,
  • doradzi Ci, jak wyeksponować zalety nieruchomości i dzięki temu zyskać lepszą cenę.

Poznaj ceny nieruchomości w Łodzi

Aby pomóc Ci zorientować się w cenach nieruchomości na naszym lokalnym rynku, przygotowaliśmy krótki raport z cen mieszkań.

  • W czerwcu 2021 cena za 1 m² mieszkania na rynku pierwotnym w Łodzi wyniosła około 7 449 . Na rynku wtórnym średnia cena za 1 m² to 6 325 zł (Bankier).
  • Najdroższą dzielnicą w Łodzi jest obecnie Widzew. Dalej w rankingu są dzielnice Polesie i Górna. Do najtańszych należą mieszkania na Bałutach i w Śródmieściu.
  • Mniejsze mieszkania mają wyższą cenę za 1 m² – na rynku pierwotnym w Łodzi w I kwartale 2021 roku za 1 m² mieszkania o powierzchni do 40 m² trzeba było zapłacić ponad 7 200 zł. W przypadku mieszkań o powierzchni 40-60 m² cena dochodzi do ponad 6 400 zł za metr, z kolei mieszkania 60-80 m² kosztowały średnio w okolicach 6 000 zł za metr.

Potrzebujesz pomocy w wycenie mieszkania lub innej nieruchomości? Skorzystaj z pomocy agentów nieruchomości z Łodzi!

Zadzwoń do nas: 570-888-655 lub 570-888-544.

Napisz: biuro@house-factory.pl.

Odwiedź nas w naszym biurze w Łodzi: ul. Piotrkowska 24, 90-269 Łódź.

Szukasz sprawdzonego partnera w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości?

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu.