Chcąc prowadzić własny biznes, należy zadbać oczywiście o jego siedzibę. To w niej będziemy przyjmować klientów, wykonywać nasze usługi lub oferować towary. Siedziba pełni nie tylko funkcję użytkową, staje się bowiem prawdziwą wizytówką naszej firmy. Ważne, żeby profesjonalnie się prezentowała i robiła wrażenie na klientach.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokal komercyjny
Bardzo istotne, by lokal charakteryzował się odpowiednią powierzchnią, która będzie dopasowana do konkretnych potrzeb danej branży. Istotne jest również, by jego infrastruktura odpowiadała potrzebom branży.

Należy zwrócić również uwagę także na to, by miał odpowiednią lokalizację. Nie zawsze zależy nam oczywiście na tym, by mieć siedzibę w centrum miasta. Istotne jest jednak, by znajdowała się w takim miejscu, w którym z łatwością znajdziemy klientów. Jeśli chcemy prowadzić niewielki sklepik, warto wybrać lokal na osiedlu. Podobnie sprawa będzie wyglądać np. z salonem fryzjerskim, kosmetycznym lub innymi punktami usługowym. Dla restauracji wymarzoną lokalizacją będzie centrum miasta, podczas gdy warsztat idealnie sprawdzi się na jego obrzeżach.

Lokal na sprzedaż czy na wynajem
Wybór odpowiedniego lokalu, który sprosta potrzebom konkretnego biznesu to nie wszystko. Inwestor staje również przed ważnym wyborem – zdecydować się na zakup czy wynajęcie lokalu? Jest to bardzo złożona kwestia i na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ obie opcje mają swoje zalety.

Najem lokalu jest dobrą opcją dla firm, które nie mają wystarczającego budżetu na jego zakup lub nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Jest to względnie tania opcja, która gwarantuje firmie także znaczną mobilność, ponieważ pozwala zmienić lokalizację np. gdy umowa się skończy lub poprzez jej wypowiedzenie. Wadą jest jednak fakt, że jako najemcy jesteśmy uzależnieni od woli właściciela, który może wypowiedzieć nam umowę i np. sprzedać lub wynająć lokal komuś innemu.

Zakup lokalu to duża inwestycja, która jednak może być finansowana za pomocą kredytu. Dzięki temu, zamiast płacić właścicielowi wynajmującemu obiekt, można spłacać kredyt. Niestety, aby go otrzymać należy wykazać się zdolnością kredytową, co stanowi bardzo duży problem dla wielu firm. Zaletą zakupu lokalu jest fakt, że można go wyremontować zgodnie z własną wolą i potrzebami, a w razie potrzeb można go wynająć i sprzedać. Niestety zakup, podobnie jak większość inwestycji, wiąże się z pewnym ryzykiem. Chociaż rynek nieruchomości komercyjnych ma się bardzo dobrze, czasem możemy mieć problem ze sprzedażą obiektu, zwłaszcza gdy będzie miał obciążoną hipotekę.

Szukasz sprawdzonego partnera w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości?

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu.